Varis çorabı nedir

Varis çorapları günümüzde tıp dünyasında en çok kullanılan materyaldir. Peki, varis çorabı nedir? Varis çorapları komple bacağa giyilen, bacakları sıkıştıran, ödem, flebit ve tromboz gibi kan pıhtısı kaynaklı hastalıkların oluşumunu engellemek varsa gelişimini durdurmak için üretilmiş esnek, elastik çoraplardır. Temel mantık olarak varis çorabı, varis sorunu yaşayan kişilerin ayağa yakın kısımlarına daha çok baskı yaparak azalan kan akışını arttırır. Böylece varis kaynaklı ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorabının tedavi edici bir yöntem olmadığını unutmamak gerekir. Varis çorapları sadece hastanın ağrılarını biraz azaltarak, hastayı rahatlatır. Var olan hastalık varis çorabı kullanımı ile geçmez. Varis çorapları damar hastalıklarında hastalığın önüne geçebilmek, hastalığın daha çok ilerlemesini durdurabilmek için önlem amaçlı kullanılır. Varis çorapları tedavini en önemli yardımcı unsurlarıdır.

Varis çorabının sağladığı yaralar şöyle sıralanabilir;

 • Kan dolaşımı sorunlarından kaynaklı bacak ağrısını hafifletir ve bacağa giren krampların sayısını ve şiddetini azaltır.
 • Bacakta oluşan şişliğin azalmasına yardımcı olur. Ödemi azaltır
 • Varislerin ilerlemesini yavaşlatır. Kan dolaşımını düzenleyerek yeni varis oluşumunu engeller.
 • Yaşamsal faaliyetlerimiz için oldukça tehlikeli bir durum olan pıhtılaşma sorunun ortaya çıkmasını engeller. Toplardamarda bekleyen kan pıhtılaşarak akciğere atabilir ve bu durumda ölümcül sonuçlar doğurabilir.
 • Varis ameliyatları sonunda iyileşme sürecini hızlandırır.

Varis Çorabını Kimler Kullanır?

 • Uzun sürecek ameliyatlara girecek olan hastalar,
 • Yeni ameliyat olmuş kişiler,
 • Bacaklarının derin venlerinde pıhtı mevcut olan hastalar,
 • Hareketsiz bir yaşama mahkum olan bacaklarını hareket ettirmede zorlanan hastalar,
 • Uzun süre hareketsiz kalarak iş yapan kişiler,
 • Hamile kadınlar,
 • Uzun sürecek uçak yolculuğu yapması gereken kişiler,
 • Bacak damarlarında kılcal görünüm sorununun olabildiğince geç oluşmasını isteyen kişiler, rahatlatıcı ve önleyici bir tedavi seçeneği olarak varis çoraplarını tercih edebilirler.

Varis Çoraplarında Basınç ve Varis Çorabı Çeşitleri

Varis çoraplarında en önemli unsur basınçtır. Aslında tek önemli olan etken basınçtır. Farklı farklı basınç çorapları vardır. Varis çoraplarının dinlendirici koruyucu ve tedaviye yardımcı olan çeşitleri vardır. Dinlendirici koruyucu varis çorapları bacağınıza 20 mmHg basınç uygulayan çoraplardır ve bu tür çorap seçerken doktor tavsiyesi gerekmemektedir. Her insan koruyucu önleyici etkisinden yararlanabilmek için kullanabilir. Fakat tedavi edici varis çorabı seçerken mutlaka uzman doktorunuzun görüşünü almalısınız. Doktorunuz hangi basınçlı varis çorabını size vereceğini sizin kan basıncınızı ölçtükten sonra karar verecektir.

Varis Çorabı Çeşitleri

10-20 mmHg (Hafif Basınçlı)

Şişliği, ödemi, ağrıyı azaltır. Koruyucu olarak kullanılır. Fazla seyahat eden, sürekli oturmak zorunda olan kişiler dinlendirici olarak kullanabilirler. Satışında bir engel olmadığı için hemen hemen her mecrada varis çorabı satışına rastlayabilirsiniz. Size önerimiz medikal ürün satan mağazalardan alış veriş yapmanızdır. Söz konusu sağlık olunca tedbiri elden bırakmamak gerekir.

18-21 mmHg (Düşük Basınçlı)

Toplardamarla ilgili sorunların oluşmasını önlemede kullanılır.

23-32 mmHg (Orta Basınçlı)

Belirgin varis oluşumlarında kullanılır.

34-46 mmHg (Yüksek Basınçlı)

Ciddi venöz yetersizliklerde kullanılır.

50 mmHg’den yüksek basınç

Oluşmuş pıhtı sonrası tedavide ve kronik veniz yetersizliklerinde mutlaka doktora danışılarak kullanılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir