Termal Çorap nedir

Termal çorap kış aylarının vazgeçilmez bir ürünüdür. Özellikle soğuk bölgelerde yaşayan kişiler bu çoraba ihtiyaç duyarlar ve gün boyu rahat etmek isterler. Termal çorap bu açıdan soğuk havalarda dışarıda çalışmak zorunda kalan kişiler için idealdir. Tabii termal çoraplar yalnızca soğuk bölgelerde yaşayan insanlar için değil fakat aynı zamanda hamileler, yaşlı insanlar, sporcular ve sık hasta olanların da tercih ettiği bir üründür.

Termal Çorabın Nitelikleri

Termal çorap diğer çoraplardan farklı olarak farklı bir iplik dokusuna sahiptir. Termal çoraplar akrilik, yün veya yarı sentetik liflerden üretildiği için ayakların soğuktan etkilenmesini engelleyen bir yapıdadır. Diğer çorap çeşitlerine oranla ayakla çorap arasında bir boşluk ihtiva etmesi ayakların sıcak kalmasını sağlar. Buna ilave olarak, termal çoraplar soğuk havanın çorap içerisine girmesini engelleyen bir yapıdadır.

Sporcuların Termal Çorap Seçiminde Dikkat Etmesi Gerekenler

Dağ sporları, yürüyüş ve kayak yapan sporcular termal çorabı çok fazla tercih ederler. Özellikle uzun bir süre yüksek ve soğuk bir yerde zaman geçiren sporcular termal çorap giyerek gün boyu ayaklarının rahat etmesini sağlıyorlar ve böylece rahat hareket etme imkanı yakalıyorlar. Sporcular termal çorap alırken ayağı tam saran ve ayakkabı içerisinde rahatsız hissetmeyi engelleyecek termal çorapları almalıdır. 

Aksi halde, uzun süre dağda ya da ormanda spor yaparken ayak terleyebilir bu da ayakta koku yapabilir ve kişinin hasta olmasına sebep olabilir. Sporcular mutlaka spor mağazalarından termal çorap almalıdır. Termal çorapların yünlü olmaması ve tüy toplamıyor olması sporcuların termal çorap tercih ederken dikkat etmeleri gereken unsurlardandır. 

Spor ayakkabı veya bot içerisinde toplanan, yünlü bir termal çorap ayakların rahatı için önerilmez. Bu açıdan, termal çorabın kalın ve yünlü olması değil ince ve terletmeyen bir çorap olması önemsenmelidir.

Hamile, Hasta ve Yaşlıların Termal Çorap Alırken Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Hamileler hamilelik boyunca ayaklarında ciddi bir hassasiyet hissederler. Bu açıdan ayaklarını gün boyunca sıcak tutacak bir çorap ararlar. Termal çorap ayakları sürekli üşüyen hamile bayanlara önerilebilecek en iyi ürünlerden birisidir.

Yaşlı insanlar ayaklarının sık sık üşümesinden şikayet ederler ve bunu engellemek için diz ve ayak kısımlarına şal ya da battaniye örterler. Ancak günün her saati ve özellikle dışarıya çıktıklarında bu mümkün olmayacağı için iki kat çorap giymeyi tercih eder yaşlı insanlar. Termal çorap yaşlı insanların bu şikayetlerini giderecek ve hem evde hem de dışarıya çıktıklarında ayaklarının sıcak kalmasını sağlayacaktır.

Kış aylarında sık hasta olanlardan mısınız ya da bir süreliğine soğuk bir memlekete gittiğiniz için iklim değişikliğine adapte olamadınız mı? Termal çoraplar soğuk havalarda ayakların üşümesini engelleyerek hasta olanların iyileşme sürecinde önemli bir destekçisi olacak ve soğuk iklimlere gidecek olanların da hasta olmalarını engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir